Tehrantonian                 تهرانتویی – یک تهرانی در تورنتو
نکاتی پیرامون مهاجرت به کانادا،زندگی در انتاریو، کاریابی، خرید اولین خانه تان و استقرار با موفقیت
Tips on Immigration to Canada, Living in Ontario, Finding a Job, Buying your first home and settling down Successfully.
جستجو در تهرانتویی  
گزارشات لحظه ای
Reports by the Moment
وضعیت هوای تورنتو
Toronto's Weather

Click for Toronto Pearson, Ontario Forecast
برای دیدن وضعیت هوای سراسر کانادا اینجا کلیک کنید
Click here for Canadian Weather Status

Locations of visitors to this page
تورنتو Toronto
ونکوور Vancouver
تهران Tehran


وضعیت دلار کانادا
Canadian Dollar vs. U$شاخص های بازار سهام
Stock Market Indices
Tehrantonian's Google Ranking

Yahoo bot last visit to Tehrantonian.
Msn bot last visit to Tehrantonian
Monday, May 24, 2004

نزدیک شدن انتخابات پارلمان کانادا و شعارهای عوام فریبانه

حزب محافظه کار که اخیرا بازی را به لیبرال ها در انتاریو باخته اخیرا دست به تبلیغ گسترده ای مبتنی بر وعده کاهش مالیات ها (تکس کات) داده است و مردم هم طبق معمول از همه جا بی خبر به صرف امید به دیدن مانده حقوق بیشتر در فیش حقوقشان بدون هیچ توجهی به عواقب این امر ذوق زده شده اند.

حزب نیودمکرات هم که همیشه تلاش داشته ظاهری روش فکرانه تر از بقیه عرضه کند می گوید می خواهد تکس کات را به نحوی پیاده کند که مردم کم درآمد بیشتر از این کاهش مالیاتی استفاده کنند و در عوض شرکتها و افراد پردرآمد کمتر از این تخفیف بهره مند شوند.

اما واقعیت موجود در پشت پرده "کاهش مالیات" در حالیکه همگان از اجرای آن از پیش مطلع باشند چیز دیگری است:

وقتی همگان بدانند که مالیات ها کاهش خواهند یافت در کوتاه مدت، درآمد مردم زیاد خواهد شد و خرید های سنگین قیمت تر می کنند و تولید بواسطه نیاز بیشتر بازار بیشتر خواهد شد و عده بیشتری به استخدام طرحهای توسعه تولیدی در می آیند. به این ترتیب اینطور بنظر می رسد که حزب مدعی کاهش مالیات توانسته به بازار رونق ببخشد و بیکاری را کاهش دهد.

اما این تنها یک روی سکه است:

با کاهش مالیات ها دولت دچار کسری بودجه می شود. با کاهش ذخایر مالی دولت، چاره ای نخواهد بود جز قرض گرفتن از بانک مرکزی کانادا. این استقراض ذخایر پولی بانکها را کم می کند که متعاقبا باعث کمبود نقدینه و بالا رفتن نرخ بهره بانکها می شود. شرکتهایی که با وام بانکی پروژه های تولیدی خود را پیش می برند توان تولید را از دست می دهند. گرانی دلار کانادا که متعاقب آن بروز می کند موجب کاهش شدید صادرات کانادا می شود و با کاهش تولید موج اخراج پرسنل و تورم شدید آغاز می شود. به این ترتیب دولت چاره ای نخواهد داشت جز اینکه با کاهش بودجه خدمات درمانی و تحصیلی و ترابری و ... مانع از ورشکستگی خود بشود و متعاقب آن موج اخراج پرسنل این خدمات و طولانی تر شدن صف های دریافت خدمات و گرانی خدمات در بازار آزاد می گردد.

به این ترتیب در کمتر از دو سال، همه چیز سر جای خود برمی گردد به غیر از قیمت ها که حالا با طی شدن یک دوره اقتصادی در وضعیت جدید و گرانتر خود تثبیت شده اند و حالا مردمی که به کاهش مالیات های رای داده اند باید با همان حقوق ثابت و در تورم بالاتر زندگی کنند (تازه با فرض اینکه شرکتی که در آن کار می کرده اند بواسطه نرخ بالای بهره وام ها ورشکست و ایشان لاجرم بیکار نشده باشند) و از خدمات کمتری بهره مند باشند.

روز خوشLink to this log     لینک به این نوشته - 11:19 p.m. -                                                 مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

0  Comments   اظهار نظر از طرف دوستان
........................................................................................