Tehrantonian                 تهرانتویی – یک تهرانی در تورنتو
نکاتی پیرامون مهاجرت به کانادا،زندگی در انتاریو، کاریابی، خرید اولین خانه تان و استقرار با موفقیت
Tips on Immigration to Canada, Living in Ontario, Finding a Job, Buying your first home and settling down Successfully.
جستجو در تهرانتویی  
گزارشات لحظه ای
Reports by the Moment
وضعیت هوای تورنتو
Toronto's Weather

Click for Toronto Pearson, Ontario Forecast
برای دیدن وضعیت هوای سراسر کانادا اینجا کلیک کنید
Click here for Canadian Weather Status

Locations of visitors to this page
تورنتو Toronto
ونکوور Vancouver
تهران Tehran


وضعیت دلار کانادا
Canadian Dollar vs. U$شاخص های بازار سهام
Stock Market Indices
Tehrantonian's Google Ranking

Yahoo bot last visit to Tehrantonian.
Msn bot last visit to Tehrantonian
Wednesday, March 14, 2007

رشد جمعیت کانادا و پدیده مهاجرت (+ خبر جدید در مورد 300)

اداره سرشماری و آمار کانادا نتیایج بررسی و سرشماری خود را اعلام کرد و طبق این آمار جمعیت کانادا بیش 31.612 میلیون نفر شده است که رشدی معادل 5.4 درصد طی پنجسال گذشته نشان می دهد. در این حالی است که میزان زاد و ولد تنها یک سوم این رشد را پوشش می دهد. یعنی دو سوم رشد بدست آمده در سایه ورود مهاجرانی است که کانادا را برای زندگی انتخاب کرده اند.

نکته قابل تعمق در این آمار، رشد چشمگیر شهرهای کوچک اطراف تورنتوی بزرگ – و نه رشد جمعیت خود تورنتوی بزرگ – است! یعنی بخش اعظم مهاجران جدید در شهرهای کوچکی که در فاصله 45 دقیقه تا 2 ساعت از تورنتو قرار دارند مستقر شده اند. برای مثال شهر کوچک Milton (در فاصله 45 دقیقه ای) رشدی 71 درصدی داشته و Barrie (در فاصله یکساعتی) نیز 24 درصد رشد کرده!

تورنتوی بزرگ تنها 1 درصد رشد جمعیت نشان می دهد و این درحالی است که هنوز با 2.5 میلیون سکنه، بزرگترین شهر کاناداست. مونترال با 1.6 میلیون نفر، دومین شهر بزرگ این کشور است. 45 درصد جمعیت کانادا در شش شهر بزرگ این کشور (تورنتو، مونترال، ونکوور، کالگری، ادمونتون، اتاوا) زندگی می کنند.

دلیل رشد چشمگیر شهر های کوچک را می توان هزینه پایین تر مسکن در عین وجود امکانات خرید و تفریحی و درمانی و تحصیلی (در سطح شهرهای بزرگ) دانست.

یک چهارم جمعیت کانادا – حدود 8.1 میلیون نفر- در ناحیه موسوم به نعل اسب طلایی مقیم هستند. (Golden Horseshoe – ناحیه ای که در حاشیه شمال، شمالغربی و غرب دریاچه انتاریو واقع شده و در برگیرنده تورنتوی بزرگ و شهرهای کوچک متعدد اطراف آن است و تا آبشار نیاگرا ادامه می یابد و به مرز ایالات متحده می رسد)

رشد جمعیت کانادا در بین کشورهای گروه 8 رکورد شکن بوده و طبق بررسی ها، مهاجرت مهمترین عامل رشد جمعیت کانادا تا سال 2030 خواهد بود.

(وحشت نکنید! این به این معنا نیست که قرارست در سال 2030 درهای مهاجرت به کانادا بسته شوند، بلکه آمار بیشتر از سه دهه را بررسی نکرده. کانادا براحتی جا برای 100 میلیون نفر دیگر دارد و برای پر شدن این میزان به دو قرن وقت نیاز است!)

ایالات متحده، که بالاترین میزان زاد و ولد را در کشورهای توسعه یافته دارد، 60 رشد جمعیتش را مدیون زاد ولد و تنها 40 درصد آنرا منتسب به مهاجرت می داند.


و اما خبر در مورد فیلم 300

ضمنا دامنه مخالفت با فیلم 300 به اخبار ایالات متحده و کانادا هم کشیده شده و دیشب تلویزیون دولتی کانادا گزارشی از مخالفت گسترده ایرانیان سراسر دنیا با اکران این فیلم نشان داد و مخالفت دولت ایران با این فیلم را نیز به تصویر کشید.

این در حالی است که رسانه های یونان نیز این فیلم را به دروغ پردازی متهم کرده اند و ضمن ابراز مخالفت خود از اکران این فیلم توهین آمیز و بهره برداری از تحریف تاریخ به خرج ایران و یونان و به نفع هالیوود، هدف این فیلم را حمله به ارزش های فرهنگی ایرانیان و ضعیف نشان دادن این کشور دانسته اند. (بازهم دمشون گرم!)

لازم به ذکر است که اسپارتا که زمانی یک حکومت آپارتاید متکی به برده داری بود، و ترس از بین رفتن برده داری و پایان دوران بهره کشی از دیگران، مهمترین عامل مخالفت آن با الحاق به امپراطوری هخامنشی بود، اکنون یک روستای کم سکنه و دور افتاده در غرب یونان است.

ضمنا تعداد امضاء های عریضه اعتراض آمیز تا این لحظه به مرز 43000 رسیده است و عده قابل ملاحظه ای غیر ایرانی هم به آن پیوسته اند.

روز خوش!


Link to this log     لینک به این نوشته - 11:36 a.m. -                                                 مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

0  Comments   اظهار نظر از طرف دوستان
........................................................................................