Tehrantonian                 تهرانتویی – یک تهرانی در تورنتو
نکاتی پیرامون مهاجرت به کانادا،زندگی در انتاریو، کاریابی، خرید اولین خانه تان و استقرار با موفقیت
Tips on Immigration to Canada, Living in Ontario, Finding a Job, Buying your first home and settling down Successfully.
جستجو در تهرانتویی  
گزارشات لحظه ای
Reports by the Moment
وضعیت هوای تورنتو
Toronto's Weather

Click for Toronto Pearson, Ontario Forecast
برای دیدن وضعیت هوای سراسر کانادا اینجا کلیک کنید
Click here for Canadian Weather Status

Locations of visitors to this page
تورنتو Toronto
ونکوور Vancouver
تهران Tehran


وضعیت دلار کانادا
Canadian Dollar vs. U$شاخص های بازار سهام
Stock Market Indices
Tehrantonian's Google Ranking

Yahoo bot last visit to Tehrantonian.
Msn bot last visit to Tehrantonian
Tuesday, December 21, 2004شکسته شد!

دیروز ظهر سوز هوا به 40- درجه سانتیگراد رسید و رکورد قبلی خود را شکست ولی طبق پیش بینی وضع هوا و مطابق این اصل که هوای تورنتو هرگز در یک وضعیت گیر نمی کند و ملال آور نمی شود، تا بعد از ظهر کم کم از سرمای آن کاسته شد و سرشب به 10- رسید که آن هم با شروع بارش برف بالاتر رفت به شکلی که امروز صبح به زحمت به 5- می رسید و قرارست فردا به 0 هم برسد و پنجشنبه هم به همین منوال باشد و جمعه با کاهش بارش و پراکنده شدن ابرها دوباره وارد یک چرخه سرد دیگر بشود.

مردم آنقدر برای کریسمس خرید کرده اند که دیگر جان کافی برای راه رفتن در مراکز خرید و پول زیادی برای هوا ریختن ندارند و شلوغی مراکز خرید و فروشگاهها به نحو چشمگیری کاهش یافته، هر چند اجناس همچنان در حد وفور هستند و قیمت ها هم معقول و مناسبند.

وقتی مهاجر تازه رسیده در اولین روزهای ورودش به یکی از این مراکز خرید می رود، از بزرگی و وسعت این مراکز و فروشگاههای آنها – که بعضا نزدیک به چهار تا پنج برابر مرکز خرید گلستان شهرک غرب هستند، و نیز از وفور اجناس به فکر فرو می رود که در شهری که کمتر از یک چهارم تهران جمعیت دارد چطور مشتری لازم برای سرپا نگاهداشتن این همه مراکز خرید عظیم الجثه با فروشگاههای چند طبقه وجود دارد.

بعد از زندگی در این شهر پاسخ این سوال پیدا می شود: سطح درآمد مردم در مقایسه با قیمت ها بالاست و به همین علت مردم مرتبا در حال خرید هستند و دایما در حال خانه تکانی کمد لباس و کفش و نیز عوض کردن لوازم منزل با نمونه های جدیدتر و نو تر هستند و این چرخش اقتصادی دایم متضمن برقرار ماندن این مراکز خرید بزرگ است.

وضعیت فروش اجناس در بازار تابع وضعیت اقتصادی مردم است: در دوران رکود مردم صرفا به خرید ضروریات زندگی تمرکز می کنند که راس آنها مواد خوراکی و بهداشتی و لوازم اتومبیل و تعمیرات منزل و نظایرهم است و در سایر شاخه ها تمرکز چندانی وجود ندارد، با درآمدن چرخ اقتصاد از گل و شروع دوران شکوفایی اقتصاد – اکسپنشن – مردم شروع به خرید چیزهایی می کنند که قبلا در موردش دست دست می کردند. در این فاز خرید لوازم صوتی و تصویری و اشیاء تزیینی و پرده و قالیچه و ... شروع می شود و عده ای هم به سراغ تعویض اتومبیل و منزل می روند. با بهتر شدن وضع کم کم بازار اشیاء غیرضروری و سنگین قیمت هم گرم می شود و قایق تفریحی و کلبه کوهستانی و موتور سیکلت هارلی دیویدسون و اتومبیل پورشه و ... هم به بورس وارد می شوند.

در دوران سقوط – کانترکشن- و نیز دوران رکود بعدی – ریسشن- مردم دوباره کم کم از مود ولخرجی خارج شده و دوباره روی ضروریات متمرکز می شوند. در این مرحله علاوه بر ضروریات، بازار ملزومات ارزان و کم کیفیت نیز رونق می گیرد و فروش اجناس خوش کیفیت ولی گرانتر به رکود می خورد.

تنها شاخه ای از بازار که از رونق با دوام و تقریبا برقراری برخوردارست صنعت مواد غذایی است.

مردم غالبا نسبت به وضعیت اقتصادی یک فاز تاخیر دارند و معمولا سه تا چهار ماه برای تاثیر گذاری کامل وضعیت جدید اقتصادی در رفتار ایشان وقت لازم است. این تاخیر به برنامه ریزان اقتصادی فرصت می دهد تا برای بهره برداری هر چه بهتر از شرایط جدید، بازار را برای الگوی جدید مصرف آماده کنند.

روز خوش.


Link to this log     لینک به این نوشته - 10:39 a.m. -                                                 مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

0  Comments   اظهار نظر از طرف دوستان
........................................................................................Sunday, December 19, 2004

سرمایی که در آن عقل آدم یخ می زند!

امروز یکشنبه نوزدهم دسامبر، سوز هوا در ساعت یک بعد از ظهر، با اختلاف درجه ای حدود بیست و هفت درجه نسبت به دیروز در همین ساعت، به منفی 29 درجه رسید.

عابران پیاده ای که اشتباه کرده و درجه هوا را پیش از خروج از منزل چک نکرده بودند، با صورت های کبود از سرما مشغول دویدن به سمت مقصد خود بودند و رانندگان بعضی از خودرو ها بخاطر یخ زدگی شیشه های عقب و پهلو از توی اتاق، قادر به دیدن و ناوبری درست به هنگام رانندگی نبودند. بعضی با سرعت مورچه حرکت می کردند و بعضی دیگر بدون دید می پیچیدند و یا وارد تقاطع می شدند.

سطح آسفالت خیابان ها و پیاده رو ها را پودر یخ مخلوط با نمکی که در این درجه دیگر توان مایع نگاهداشتن آب را ندارد پوشانده بود و دود و بخار متراکم و سفید رنگی از دودکش ها و هواکش های منازل قابل رویت بود که این امر مختص روزهای بسیار سرد است. آسمان، البته تمیز و آبی و شفاف درخشان و آفتاب شدیدی که گویا گرمایش را بیرون جو جاگذاشته و تنها نورش را به زمین می فرستد.

احساس عجیب یخ بستن درون بینی در کمتر از 3 ثانیه، به محض ورود به فضای باز. اگر قصد پیاده روی داشته باشید چند قدم آنطرف تر شالگردنتان از بیرون یخ می زند و بخار بازدمی که از آن بیرون می زند بشکل برفک به جداره بیرون آن می ماسد...

زیاد نترسید! همانطور که قبلا گفته بودم هوای این شکل در یک وضعیت گیر نمی کند و جان مردم را به لبشان نمی آورد: طبق پیش بینی ها فردا هوا ملایم تر می شود و از شدت سرمایش به شکل چشمگیری کاسته خواهد شد.

یادداشت تکمیلی: الان که این خطوط را اضافه می کنم، نیمه شب است و سوز هوا رکورد جدیدی را برای زمستان امسال بجا گذاشته که امیدوارم آنرا نشکند. در این لحظه دمای سوز هوا 36- درجه سانتیگراد است یعنی نزدیک به سه برابر سرمای داخل فریز منزل شما. اگر می توانید از پارک کردن خودرو در فضای باز خودداری کنید و فردا صبح با دستکش به دستگیره در اتومبیل دست بزنید تا پوست دستتان به فلز نچسبد.

توصیه های ایمنی را جدی بگیرید!Link to this log     لینک به این نوشته - 5:42 p.m. -                                                 مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

0  Comments   اظهار نظر از طرف دوستان
........................................................................................Wednesday, December 15, 2004سالروز پذیرش برگ درخت افرا بعنوان نماد رسمی کشور کانادا

درروز پانزدهم دسامبر سال 1964، مجلس عوام سرانجام به استفاده از علامت برگ افرا (میپل لیف) در پرچم کانادا رای مثبت داد. این تصویب که پذیرش برگ افرا را توسط مجلس سنا بدنبال داشت، دولت را موظف ساخت زمینه را برای استفاده از این نشان در پرچم کانادا و نشان های دولتی و نظامی کانادا تا پانزدهم فوریه 1965 آماده نماید.

اما علت گزینش این نماد چیست؟

برگ درخت افرا، که شربت معروفی از شیره آن تهیه می شود و سالها منبع درآمد قابل ملاحظه ای برای اقتصاد این نواحی بشمار می آمد، از دیر باز بشکل غیر رسمی به عنوان نماد مردم و سرزمین کانادا شناخته شده و بکار می رفت. این درخت که بومی نواحی شمال شرقی ایالات متحده و جنوب شرقی کانادا است و در انتاریو بصورت خودرو بخش های وسیعی از این استان را پوشانیده است دو گونه غالب "شوگر میپل" بنام علمی "ایسر ساکاروم" و نیز گونه "بلک میپل" بنام علمی "ایسر نیگروم" و یازده نوع کمیاب تر دارد که در میان آنها "رد میپل" یا افرای سرخ با برگ های زرشکی رنگش براحتی قابل تشخیص است و حتی در میانه تابستان براحتی از سایر درختان جنگل قابل تفکیک می باشد.

از میان این سیزده نوع، دو نوع غالب شوگر و بلک میپل در صنایع تولید محصولات میپل بیشتر بکار می روند که علت اصلی آن میزان بالای شکر موجود در شیره این دو گونه می باشد. درخت افرا براحتی در سایه درختان مرتفع تر از خود رشد می کنند و می توان آنها را حتی در عمق تاریک ترین و بهم فشرده ترین جنگلهای کانادا نیز پیدا کرد.

عمر این درخت می تواند به 150 سال هم برسد. قطور ترین نمونه های گزارش شد به قطر تقریبی یک متر، و بلندترین های آنها به بیش از 30 متر می رسند.

اولین پیشنهاد رسمی برای گزینش نمادی از برگ این درخت توسط انجمن فرانسوی زبان "سوسیته ژان- باپتیست" در تاریخ 1834 به دولت تقدیم گردید. بعد از آن و در تاریخ 1836 روزنامه معروف آن زمان بنام "لو کانادین" این نماد را بعنوان علامتی مناسب برای معرفی کانادا عنوان نمود. در سال 1860 از این برگ برای تزیین جشن ورود ولیعهد انگلستان استفاده شد و از سال 1868 نماد برگ افرا وارد مهر و نشان های رسمی استان های کبک و انتاریو گردید و از سال 1921 بعنوان بخشی از نشان های نظامی ارتش سلطنتی کانادا بکار گرفته شد. این نشان، علامت ویژه و تمیز دهنده نیروهای کانادایی در دو جنگ جهانی بود.

پرچم کانادا که از سال 1965 برسمیت شناخته شده است، مستطیلی است که طول آن دو برابر عرض آن بوده و از دو رنگ قرمز و سفید در آن استفاده شده است. این رنگ توسط جرج پنجم پادشاه انگلستان در سال 1921 تصویب شده است.

اولین پرچم کانادا را می توان صلیب سنت جرج – نماد بعلاوه ریاضی سرخ رنگی بر زمینه سفید - دانست که دریانوردی ونیزی بنام جان کابت با خود در سال 1497 به سواحل شرقی کانادا آورد.

"فلر دلی" یا پرچم سلطنتی فرانسه در سال 1534 توسط ژاک کارتیر – که با ورودش به سرزمین های کانادا این دنیای تازه کشف شده را جزو معلقات فرانسه خواند، بعنوان پرچم رسمی این کشور شناخته شد.

این پرچم در اوایل سالهای 1760 که مالکیت این سرزمین به انگلستان منتقل شد جای خود را به "یونیون جک" یا پرچم انگلستان داد.

با اتحاد ایرلند و انگلستان در سال 1801، صلیب ضربدر گونه سنت پاتریک به پرچم انگلستان افزوده گردید و متعاقب آن این پرچم جدید در کانادا نیز برسمیت شناخته شد.

پرچم سرخ با نشان "یونیون جک" در بالا و سمت چپ که در سال 1707 ابداع گردیده بود و نشان ناوگان تجاری را بریتانیا بشمار می آمد در سالهای 1870 تا 1904 پرچم کانادا در خشکی و دریا بشمار می آمد. این پرچم نماد رسمی استان های انتاریو، کبک، نوا اسکوشا و نیوبرانزویک را نیز بشکل منقوش برنماد یک سپر قرون وسطایی در میان خود داشت.

با الحاق استان های دیگر به کنفدراسیون و یا برسمیت شناخته شدن نواحی دیگر، علامت آنها نیز به این پرچم افزوده می گردید تا جاییکه در آغاز قرن بیستم، نشان هفت استان و ناحیه در این پرچم نقش بسته بودند. و این پرچم سرانجام در سال 1965 جای خود را به نمونه فعلی آن داد.

امروزه شربت میپل در پخت انواع بیسکویت و شیرینی و کیک بکار می رود و آب نبات و شکلات با این طعم نیز بعنوان سوقات کانادا به فروش می رسند. این شربت را بر روی کیک خشک و پن کیک هم می ریزند. از مخلوط این شربت با کره نوعی شکلات صبحانه ساخته می شود و حتی قهوه یا طعم آن نیز به فروش می رسد.

یکی از دسر های معروف این شربت را لواشک میپل می نامند و برای تهیه آن ابتدا شربت را می جوشانند تا غلیظ شود و بعد آنرا به یک آن بروی برف تمیز یا تراشه هاس یخ می ریزند تا بدون آنکه فرصت کریستالیزه شدن پیدا کند در جا سرد شود و مانند لواشک یا تافی کشسان و منسجم گردد.

این شربت را در شیشه ها و چلیک های کوچک و بزرگ در فروشگاه های مخصوص سوقات و نیز در سوپر مارکت ها می توانید تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شربت می توانید به این لینک مراجعه کنید.

ایام خوشLink to this log     لینک به این نوشته - 12:04 p.m. -                                                 مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

0  Comments   اظهار نظر از طرف دوستان
........................................................................................Tuesday, December 14, 2004

لزوم قانونی کاهش سرعت در نزدیکی محل تصادف

از این پس رانندگانی که به هنگام نزدیک شدن به صحنه تصادف – یا با مشاهده خودروهای امداد رسانی که توقف کرده اند و چراغ گردان آنها روشن است – از سرعت خود نکاهند و یا مسیر خود را به خط های دیگر راه تغییر ندهند، ممکن است تا 4000$ جریمه شوند، به مدت دو سال گواهینامه خود را از دست بدهند و در صورت برخورد با یکی از ماموران امداد رسان یا حاضرین در صحنه، تا شش ماه به حبس محکوم شوند.

سالانه در حدود 120 نفر از نیروی امداد رسان به این شکل دچار صانحه می شوند و پلیس امیدوارست با این قانون جدید رانندگان را ملزم به دقت و هشیاری بیشتر در هنگام نزدیک شدن به صحنه تصادفات کند.

طبق این قانون، اولین مورد تخلف با جریمه ای معادل 405$ مورد مجازات قرار خواهد گرفت و تکرار آن می تواند به تشدید آن و حتی لغو گواهینامه رانندگی منجر شود.
تی تی سی و دانشگاه یورک

بعد از مدتها مذاکره و بررسی، قرارست فردا توافق ایشان برای ایجاد و استفاده از راهرویی مخصوص اتوبوس برای تسریع نقل و انتقال دانشجویان بین ایستگاه ساب وی دانزویو و این دانشگاه، اعلام شود. این طرح بعنوان راهکاری موقت بجای تاسیس خط جدیدی از ساب وی و با هزینه ای بسیار کمتر – حدود 40 میلیون دلار- بزودی وارد مرحله ساخت خواهد شد. این معبر ویژه اتوبوس که با فاصله ای مناسب از مناطق مسکونی – جهت بدور نگاهداشتن آلودگی صوتی - احداث خواهد شد تا سال 2006 و همزمان با افتتاح استادیوم آرگوناتز به بهره برداری خواهد رسید.

به این ترتیب مدت زمان انتقال دانشجویان در این مسیر از میزان فعلی آن – بین 20 تا 40 دقیقه بسته به وضعیت ترافیک – به 12 دقیقه کاهش خواهد یافت.

هزینه ساخت خط مترو از این ایستگاه تا دانشگاه یورک بیش از 1.2 میلیارد دلار است.
موتور جستجوی مسکن اجاره ای

اگر قصد مهاجرت دارید، و جایی را برای اقامت زیر سر نگذاشته اید، شاید بتوانید اولین منزلگاه خود را در تورنتو در این موتور جستجو پیدا کنید. در این موتور می توانید بر مبنای منطقه، اجاره بهاء و تعداد اتاق خواب جستجو نمایید.

ضمنا اگرترجیح می دهید در بدو ورود محل اجاره را با افراد دیگری شریکی کرایه کنید – و طبعا کرایه بسیار کمتری بپردازید - از گزینه شماره 265 استفاده کنید.

موفق باشیدLink to this log     لینک به این نوشته - 10:39 a.m. -                                                 مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

0  Comments   اظهار نظر از طرف دوستان
........................................................................................Friday, December 10, 2004

دهن کجی کانادا به آمریکا

سفر نه چندان نتیجه بخش جرج بوش به کانادا در حالی پایان یافت که نه کانادایی ها امید تازه ای برای باز شدن مرز های آمریکا بروی گوشت آلبرتا بدست آوردند و نه آمریکا حمایتی از جانب همسایه شمالی اش برای عملیات نظامی در عراق بدست آورد.

تلاش دولت برای ترغیب آمریکا به از سر گیری ورود گوشت از آلبرتا، که از مهمترین محور های این بحث بود بی نتیجه ماند و در تلافی آن پل مارتین اعلام کرد که کانادا نیروی نظامی اضافه لازم برای ارسال به عراق نداشته و نیز اشتیاق چندانی به شرکت در پروژه نظامی دفاع موشکی آمریکا ندارد.

متعاقب آن، دادگاه عالی کانادا در مورد ازدواج همجنس گرایان، که تا بحال بواسطه ملاحظات سیاسی در تعلیق مانده بود، نظر مثبت داد. این در حالی است که دولت جرج بوش برای کسب محبوبیت در میان کاتولیک های ایالات متحده، که بخش وسیعی از رای دهندگان را در انتخابات اخیر تشکیل می دادند، آن را غیر قابل قبول خوانده بود.

باید دید دهن کجی بعدی چه خواهد بود. مسلم این است که وابستگی جدی اقتصادی دو کشور به هم، مانند همیشه منجر به مصالحه و محو شدن این موش و گربه بازی سیاسی خواهد شد.

در حال حاضر رشد قابل ملاحظه ارزش دلار کانادا، علیرغم وارد کردن لطمه به صادرات کانادا، فرصت خوبی را برای واردات و نوسازی تجهیزات و نیز خرید مواد اولیه از سایر کشورها، به صنایع کانادا داده است. به این ترتیب ماشین اقتصادی کانادا فرصت و امکان لازم برای آماده شدن جهت رشد در اکسپنش جدید را خواهد یافت.

موفق باشید


Link to this log     لینک به این نوشته - 9:40 a.m. -                                                 مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

0  Comments   اظهار نظر از طرف دوستان
........................................................................................Wednesday, December 08, 2004

امکان "نظر خواهی" از وبلاگ تهرانتویی حذف شد

از امروز به بعد بخشی برای نظر خواهی فوری از خوانندگان وبلاگ نخواهیم داشت. از آنجاییکه این وبلاگ بیشتر جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد تا ساختار محاوره ای، تصمیم گرفتم بخش نظر سنجی را برای همیشه از این وبلاگ حذف کنم.

دوستان و علاقه مندان می توانند مانند گذشته سوالات خود را با ایمیل برای من ارسال کنند. مجددا از دوستانی که تا کنون با ایمیل یا کامنت ابراز لطف و محبت کرده متشکرم.

در پاسخ به سوال عده ای از دوستان:

همانطور که پیش از این هم گفته ام، هیچ یک از مطالب وبلاگ و تصاویر گالری عکس از دید من تحت هیچ پوشش حق تالیف یا اصطلاحا – کپی رایت – ای نیستند و شما آزادید از این منابع در هر مقاله یا متن یا وبلاگ یا وبسایتی که دوست دارید استفاده کنید و یا حتی آنها به نام خود منتشر کنید.

غرض از راه اندازی این وبلاگ، رساندن این منابع به دست کسانی بوده است که به آنها نیاز دارند. حال اگر دوستانی در این میان واسطه انتشار این مطالب شوند جای خوشحالی خواهد بود. البته چنانچه لطف داشته اید و به منبع اولیه اشاره ای کرده اید و یا لینک داده اید شایسته تشکری مکرر می باشد.

موفق باشید و خود را کم کم برای ورزش های زمستانی آماده کنید.Link to this log     لینک به این نوشته - 9:24 a.m. -                                                 مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

0  Comments   اظهار نظر از طرف دوستان
........................................................................................Friday, December 03, 2004

مهاجر تازه وارد و باد منفی هشت درجه با سرعت 35 کیلومتر در ساعت

اولین روز سرد درست و حسابی زمستان را امروز شاهد بودیم. تا پیش از این هوا بین پاییز و زمستان در نوسان بود و گاهی به زیر صفر می رفت و گاه به زحمت سرد تر از 5 درجه بالای صفر می شد.

این رکورد جدید نشان می دهد که از این به بعد نوسانات شدید تر، و روزهای سرد به مراتب سخت تر و منجمد کننده تر خواهند بود. البته این نکته لازم به ذکر است که هوای تورنتو آدم را ذله (!) نمی کند و هرگز در یک وضعیت یا درجه گیر نمی کند و بطور متوسط هر دو سه روز یکبار جابجا می شود و مثلا اگر دو سه روز سرما و ویند چیل شدید داشت، حتما بعدش دو سه روز از سرمای آن کاسته می شود یا ویند چیل از قدرت می افتد.

برای مهاجری که اولین زمستان را در تورنتو می گذراند دوران محک زدن توان جسمی با شدت سرمای منطقه آغاز شده. لازم به ذکر است که نداشتن اتومبیل و یا به صرفه نبودن بردن آن – مثلا نزدیک بودن محل کار به ایستگاه مترو، یا قرار داشتن محل کار در مرکز شهر (یعنی ترافیک سنگین و هزینه چند صد دلاری ماهانه پارکینگ) – به معنای پیاده روی در زمستان است و اگر به تی تی سی – چه ایستگاه اتوبوس باشد و چه ایستگاه مترو- از طریق مسیر های زیر زمینی یا سرپوشیده دسترسی ندارید، باید خود را برای پیاده روی در سرما آماده کنید.

بهترین توصیه استفاده از روش "کشتن پشه با آر پی جی" است. و این یعنی اینکه به هیچ وجه سرما را دست کم نگیرید. اگر حتی مجبورید پنج دقیقه در هوای آزاد راه بروید حتما علاوه بر پوشاک معمول زمستانه، شال گردن و دستکش پشمی و هد بند یا کلاه پشمی به همراه داشته باشید.

باور کنید بهتر است گاهی دستتان از این بار اضافه خسته شود و حتی بعضی روزها گرمتان شود، تا اینکه غافلگیر شوید و سرمای شدیدی بخورید.

در تهران از ویندچیل – یا فاکتور سرمای باد- خبری نیست. مهاجرانی هستند که از نقاط مختلف روسیه به تورنتو مهاجرت کرده اند و همگی معتقدند که زمستان تورنتو به مراتب از زمستان مسکو یا سن پیترز بورگ سرد تر و آزاد دهنده تر است و متفقا دلیل آنرا وجود ویند چیل در زمستان تورنتو می دانند.

سرد ترین دوران در تورنتو از نیمه دوم ژانویه شروع می شود و غالبا تا آغاز نیمه دوم فوریه ادامه دارد.

سال گذشته بیشترین رکورد ویندچیل منفی سی و هفت درجه در باد 45 کیلومتر در ساعت بود – که می تواند در کمتر پنج دقیقه شخصی را که در پوشیدن لباس زمستانه بی دقتی کرده از پا در بیاورد! در این جور مواقع اگر احساس کردید پاهایتان از شدت سرما در حال خواب رفتن هستند، سریعا به منزل برگردید و وضعیت لباستان را درست کنید. چون اگر بدلیل بی حسی پا ها از حرکت باز بمانید پیش از آنکه مردم بدادتان برسند – که معمولا فورا هم می رسند – تا مرز یک سینه پهلوی اساسی پیش رفته اید!

تورنتو و کلا جنوب انتاریو منطقه ای باد خیز است. جریان دایمی باد که گاها آنقدر شدت دارد که حرکت ابر ها در هوا به صحنه های کارتون بچه های شباهت پیدا می کند، موجب تمیز شدن دایم هوای این منطقه از آلودگی می شود و در عوض در زمستان موجب ورود هوای سرد تازه به شهر و اسپری شدن آن به مردم می گردد. خوشبختانه محیط شهری تمیز و از هزاران عامل میکروبی و بیماری زا شهر های جهان سوم مبراست و جابجایی دایمی هوا نیز به این امر کمک می کند.

مراقبت از سر و صورت – خصوصا استخوان های گونه و پیشانی- مانع از بروز سرما خوردگی سینوس ها و گرفتاری طولانی مدت با عفونت این منطقه از صورت می شود. از پیچیدن سر و صورت خود هیچ ابایی نداشته باشید و بدانید که بقول معروف "نمی شود سرما را با نزاکت خورد"!

همراه داشتن قرص ضد سرما خوردگی و ویتامین ث هم بد نیست. چه بسا بتوانید سرما خوردگی را در همان دقایق اول بروز علایمش در جا متوقف کنید. صبر کردن تا برگشت به منزل در چند ساعت بعد می تواند منجر به جاگیر شدن سرما خوردگی و آغاز پروسه آزار دهنده چند روزه درمان و نقاهت آن شود.

هر روز صبح و اصولا همیشه قبل از خروج از منزل، وضعیت هوا را با تلویزیون چک کنید. وضعیت هوا تا چذد ساعت بعد را هم در نظر داشته باشید – مثلا اگر صبح از منزل بیرون می روید و عصر باز خواهید گشت حتما وضعیت هوای عصر را هم چک کنید- و برای تمام حالات آن خود را تجهیز کنید. مثلا اگر صبح فقط باد با ویند چیل داریم و برای عصر احتمال بارش برف می رود، برای پوشش سر در مقابل بارش برف مجهز شوید.

اگر در یکی از روزهای زمستان بنظرتان رسید پیاده رو آب پاشی شده و خیس است از قدم گذاشتن بر روی آن سطح بظاهر خیس حذر کنید. این علامت "فریزینگ رین" یا باران منجمد شونده است که در حین بارش، و پیش آنکه فرصت کدر شدن پیدا کند مثل شیشه یخ زده و میزان اصطکاک آن بسیار ناچیز است و می تواند باعث زمین خوردن شدید شود.

روی قدرت چتر خود برای محافظت شما در مقابل برف و یا احیانا ویند چیل، هیچ حسابی باز نکنید. قویترین چتر ها در مواجهه با باد های بالای 30 کیلومتر در ساعت – که در این شهر بسیار متداول هستند – براحتی پشت برو شده و در هم می شکنند. بیشترین تمرکز حفاظت باید در لباسی باشد که به تن دارید.

پوشیدن چند لایه لباس هم متداول است و هم به شما امکان کم و زیاد کردن آنرا می دهد. یعنی پوشیدن پلوور و/ یا ژاکت روی لباس و بعد پوشیدن یک کاپشن دو یا سه لایه که بیرونش باد گیر یا برزنت باشد و درونش ژاکت کرکی – اینجا معروف به فلیس- متصل به کاپشن، داشته باشد.

یادتان باشد که در این کشور هر قدر برای لباس زمستانه هزینه کنید ارزشش را دارد و در طول پنج ماه سرمای این منطقه، خرجش را در می آورد!

اگر اکنون در ایران سرگرم بستن چمدان برای ورود در فصل سرما هستید از اتلاف پول برای خرید کاپشن و شالگردن و ... اضافه خودداری کنید. همان هایی را که دارید بیاورید و در طی همان هفته اول بروید و خود را تجهیز کنید. لباس های زمستانه ای که اکنون در دسترس شما هستند ابدا حریف سرمای کانادا نمی باشند و از نظر قیمت هم مشابه – و شاید گرانتر از - همتا های کانادایی خود هستند پس پولتان را دور نریزید و چمدانتان را پر نکنید!

خوردن سوپ جوجه، مرکبات، نوشیدنی گرم، ویتامین ث، کپسول یا قرص داروی گیاهی اکنیشیا، و نیز قرص تکمیلی زینک (روی)، از دیگر روش های کمک به افزایش مقاومت بدن در سرمای زمستان است.

موفق و سالم باشیدLink to this log     لینک به این نوشته - 10:26 a.m. -                                                 مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

0  Comments   اظهار نظر از طرف دوستان
........................................................................................